Немачка служба за академску размену (DAAD) нуди кроз различите програме стипендије за студенте, дипломце, докторанте, предаваче на универзитету и научнике.

1.      DAAD стипендије за студенте

·         Летњи курсеви за стране студенте у Немачкој

·         Интензивни курсеви немачког језика за стране студенте у Немачкој

·         Студијска путовања за групе страних студената у Немачкој

·         Пракса за стране студенте природних и техничких наука, пољопривреде и шумарства - IAESTE

·         Студијске стипендије за дипломиране студенте из области сценских уметности (мастер програм)

2.      DAAD стипендије за дипломиране студенте

·         Студијске стипендије за дипломиране студенте свих струка (мастер програм)

·         Студијске стипендије за дипломиране студенте из области архитектуре (мастер програм

·         Интензивни курсеви немачког језика за стране студенте у Немачкој

·         Истраживачке стипендије - кратки истраживачки боравци

·         Истраживачки боравци за предаваче на високообразовним институцијама и за научнике

·         Поновни позиви за бивше стипендисте

·         Стипендије за уметнике: радни боравци за предаваче на уметничким академијама

·         Студијска путовања за групе страних студената у Немачкој

·         Летњи курсеви за стране студенте у Немачкој

·         Студијске стипендије за дипломиране студенте из области ликовних уметности/дизајна/визуелних   комуникација/филм

·         Истраживачке стипендије- докторати у Немачкој

·         Истраживачке стипендије- годишње стипендије

·         Студијске стипендије за дипломиране студенте из области музике (мастер програм)

·         ЕРП- студијске стипендије за дипломиране студенте економских наука-DAAD

1. DAAD стипендије за постдокторанте, предаваче на универзитетима и научнике

·         Истраживачке стипендије - кратки истраживачки боравци

·         Истраживачки боравци за предаваче на високошколским установама и за научнике

·         Поновни позиви за бивше стипендисте

·         ДЛР- ДААД истраживачке стипендије

·         Истраживачке стипендије- годишње стипендије

Више информација можете наћи овде.

Пријаве се најпре шаљу онлајн, путем DAAD портала, а затим се шаљу поштом  најкасније до 15. новембра 2016. на адресу: Амбасада СР Немачке, Незнаног јунака 1а, 11040 Београд.

Изузеци:

·         Пријаве за Студијску стипендију за уметнике (неколико различитих програма) се шаљу до 31.10.2016.

·         Пријаве за стипендије из области архитектуре се шаљу до 30. 09. 2016.

·         Пријаве за језичке курсеве се шаљу до 01.12.2016.

Напомене:

Напомена 1:Одвојени су процеси пријаве за стипендију и за студијски програм жељеног универзитета у Немачкој. Уколико кандидат не добије потврду о пријему на универзитет до рока за пријаву докумената за ДААД стипендије, неопходно је да тај документ достави ДААД-у пре почетка коришћења стипендије. ДААД обезбеђује стипендију само уколико кандидат достави потврду немачког универзитета о пријему на студије.

Напомена 2: Кандидат мора задовољавати језичке захтеве програма и универзитета који ће у Немачкој похађати.

Напомена 3:Студијске програме за студије у Немачкој претражити путем немачке верзије DAAD сајта који можете наћи  овде.

Напомена 4: У оквиру информативног центра ДААД-а у Београду, доступне су и бесплатне консултације о процедури пријављивања за ДААД стипендије и студије на универзитетима у Немачкој. Заинтересовани кандидати се за консултације морају пријавити телефоном или путем имејла.

Више информација о начину пријаве за DAAD стипендију, можете наћи овде.

Више информација о DAADпрограму стипендија можете наћи овде.

Извор: DAAD информативни центар Београд