Амбасада Мексика доставила је Универзитету у Крагујевцу информације о стипендијама доступним за студије у Мексику 2016. године.

На билатералном плану Влада Мексика држављанима Србије нуди две стипендије: једну нову (доступну од јануара наредне године) и другу у виду продужетка стипендије.

1. Стипендије Владе Мексика за 2016. годину

У току је конкурс за стипендије Владе Мексика за 2016. годину.Рок за пријаву за овај програм: 31. август 2015. године.

Доступни су следећи нивои мобилности:

·         мобилност на нивоу основних и мастер студија – максимално трајање програма: 1 семестар

·         истраживање на нивоу мастер и постдокторских студија – максимално трајање програма: 12 месеци

·         специјализације - максимално трајање програма: 1 година

·         стипендије за мастер студије - максимално трајање програма: 2 године

·         стипендије за докторске студије - максимално трајање програма: 3 године

·         медицинске специјализације и субспецијализације - максимално трајање програма: 3 године

Листу институцијакоје учествују у овом програму можете видетиовде.

Профил кандидата:

• завршене основне, мастер или докторске студије (у зависности од нивоа мобилности за коју се кандидат пријављује)
  • најмања просечна оцена 8,00 на последњем завршеном нивоу студија
  • познавање шпанског језика на напредном нивоу

Стипендије не могу бити додељене за следеће области: пословна администрација, пластична хирургија, рачуноводство, маркетинг, стоматологија, адвертајзинг и њима сродне дисциплине.

Стипендија покрива: месечну новчану накнаду, трошкове такси и школарине, трошкове пута до Мексика и назад (повратна авионска карта) и трошкове превоза од Мексика до институције на којој ће кандидат похађати жељени програм.

Пријава се одвија путем Амбасаде Мексика.

Напомена:

Одвојени су процеси пријаве за стипендију и на жељени програм у Мексику. Да би могли да конкуришу за овај програм стипендија, заинтересовани кандидати морају бити прихваћени или уписани на жељени програм на одабраној институцији у Мексику.

Више информација о овом програму можете видети овде.

1. Специјални програми за 2015. годину

Категорије:

·         Гостујући професори – више информација о програму можете видети овде

·         Учесници конференција – више информација о програму можете видети овде

·         Стипендије за специјалисте за мексичке студије– више информација о програму можете видети овде

·         Боравишне стипендије за уметнике – више информација о програму можете видети овде

·         Боравишне стипендије за представнике медија - више информација о програму можете видети овде

·         Стипендије у области побољшања квалитета мексичких средњошколских и високошколских образовних институција – више информација о програму можете видети овде

Рок за пријаву: 14. август 2015. године

Више информација о овом програму можете видети овде.

1. Додатне стипендије Секретаријата спољних послова Мексика

Поред наведених програма, Секретаријат спољних послова Мексика нуди и следеће стипендије(додатне у односу на квоту стипендија понуђених на билатералном плану):

• 15 стипендија за реализовање основних, мастер и докторских студија на институту El Colegio de Mexico
  • 25 стипендија за реализовање мастер и докторских студија на Латиноамеричком факултету за друштвене науке (Facultad Latinoamericana de Sciencias Sociales – FLASCO)